Statsministeriet var involveret i valg af medlemmer til omstridt udvalg om aktiv dødshjælp

Peter Ingemann Nielsen
EU-korrespondent
Karl Emil Frost
Journalist og redaktør
Kasper Frandsen
Nyhedsredaktør
Foruden Indenrigs- og Sundhedsministeriet var særligt Statsministeriet involveret, da regeringen skulle udpege medlemmer til det stærkt omdiskuterede udvalg om aktiv dødshjælp.
Det viser en såkaldt aktliste over intern kommunikation i regeringen vedrørende sagen. Listen kommer fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, som står for at betjene 'Udvalget for en mere værdig død'.
Anmodningen om aktindsigt i selve dokumenterne er blevet afvist. Men det fremgår af aktlisten, at sagen blandt andet var i Koordinationsudvalget, hvor regeringens vigtigste sager bliver drøftet.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt
Mads Toftegaard Madsen58 årI dag
Kommunaldirektør, Fredensborg Kommune
Louise Groth-Michelsen51 år27. maj
Projektleder, TryghedsGruppen
Ole Thybo Thomsen64 år27. maj
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning















