Henrik Fugmann
Mads GravesTekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation har udpeget bestyrelse og direktion
Den fusionerede organisation Tekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation har nu valgt bestyrelse og direktion.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
Det skete til foreningens første bestyrelsesmøde mandag 1. april i Odense. Henrik Fugmann, der tidligere var formand for Tekniq, er udnævnt til formand for den fusionerede organisation.
"Sammenlægningen vil være med til at skabe én stærk organisation, som i endnu højere grad kan pleje virksomhedernes interesser, samtidig med at vi vil få langt større gennemslagskraft og synlighed i den politiske verden," udtaler Henrik Fugmann om sammenlægningen.
Samtidig blev der også valgt en direktion, som består af administrerende direktør Niels Jørgen Hansen, der var administrerende direktør i Tekniq frem til sammenlægningen, og direktør Mads Graves, der var administrerende direktør i Arbejdsgiverne frem til sammenlægningen.
Derudover blev der også valgt to næstformænd, nemlig Fleming Frederiksen, ejer af Svend Frederiksen Maskinfabrik A/S, og Søren Schmidt, ejer af De Blå Mænd Entreprise ApS.
De resterende medlemmer af bestyrelsen er de samme personer, som var medlemmer af Arbejdsgiverne og Tekniqs bestyrelser ved fusionen. De bliver siddende, frem til en ny bestyrelse bliver valgt, som skal sikre, at alle medlemmer er repræsenteret.
Det blev offentliggjort 28. marts, at de to arbejdsgiver- og brancheorganisationer Tekniq og Arbejdsgiverne havde fusioneret under navnet Tekniq Arbejdsgiverne - Industri & Installation. Dermed er det Danmarks fjerdestørste arbejdsgiverforening, der repræsenterer cirka 4.300 virksomheder inden for el-, vvs- og metalområderne med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 milliarder kroner.
Indsigt
Mads Toftegaard Madsen58 årI dag
Kommunaldirektør, Fredensborg Kommune
Louise Groth-Michelsen51 år27. maj
Projektleder, TryghedsGruppen
Ole Thybo Thomsen64 år27. maj
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud















