
Lars Hansen er ny projektdirektør i Novo Nordisk Fonden, hvor han får ansvaret for at gøre fondens ambitioner for den grønne trepartsaftale til virkelighed.
Det oplyses i en pressemeddelelse.
I juni indgik Novo Nordisk Fonden en aftale med regeringen om, at fonden over de kommende ti år prioriterer ti milliarder kroner til omlægning af danske arealer i forbindelse med den grønne trepartsaftale.
Nu vil fonden og regeringen tage nærmere stilling til, hvordan midlerne skal fordeles – og det er til dette arbejde, Lars Hansen er blevet hentet ind.
Lars Hansen er forhenværende administrerende direktør i Villum Fonden, hvor han sad i ti år. Tidligere har han været tilknyttet Novo Nordisk og Novozymes, hvor han har bestredet forskellige ledelsesroller i Danmark og udlandet.
Hertil var Hansen fra 2017 - 2020 formand for Fondenes Videnscenter.
Folketingets partier forhandler i disse dage om den grønne trepartsaftale. Novo Nordisk Fondens bidrag er den hidtil største samlede indsats i fondens historie.
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser





















