Det har været et par hektiske år for folketingsmedlem og partitleder Alex Vanopslagh (LA). Det har ført til, at han for et halvt års siden blev ramt af alvorlig stress, hvilket som følge nu kræver restitution og med det mindre arbejde, oplyser han i et facebookopslag.
Han vil fortsat være aktiv som politisk leder, men hans arbejdsbyrde vil blive tilpasset et niveau, hvor han kan restituere, indtil han er kommet fuldt ud til hægterne igen.
Alex Vanopslagh skruer dermed ned for blusset i hans politiske karriere, der de senere år har taget fart. Fra 2014 til 2016 var han landsformand i Liberal Alliances Ungdom og har siden 2018 været medlem af Københavns Borgerrepræsentation.
I juni 2019 overtog han som nyvalgt folketingsmedlem posten som leder for Liberal Alliance efter Anders Samuelsen.
Omtalte personer
Indsigt
Stinna Toft54 årI dag
Formidlings- og publikumschef, Glyptoteket
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat






















