Ghita Wolf Andreasen
Mette Touborg
Eva Secher MathiasenHans Knudsen Instituttet får ny direktør
1. november får Hans Knudsen Instituttet en ny administerende direktør og to nye bestyrelsesmedlemmer.
Det fremgår af en pressemeddelse sendt til Altinget.
Det bliver Ghita Wolf Andreasen, der skal indtage direktørstillingen. Og da hun hermed udtræder af bestyrelsen efterlader det plads til nye kræfter.
Det er Eva Secher Mathiasen, direktør for Mændenes hjem, og Mette Touborg, sygehusdirektør Holbæk Sygehus, der begge indtræder i bestyrelsen.
“Jeg ser frem til at bygge videre på det stærke fundament og de flotte resultater, som Hans Knudsen Instituttet allerede har leveret. Barren er sat højt, men vi både kan og vil gøre en forskel for langt flere mennesker," udtaler Ghita Wolf Andreasen om sit nye job.
Andreasen kommer direkte fra en stilling som direktør for Engineer the Future, og hertil er hun uddannet civiløkonom fra Aarhus School of Business.
Hans Knudsen Instituttet er en erhvervsdrivende fond og socialøkonomisk virksomhed, der hjælper personer uden for arbejdsmarkedet og uddannelse. Herudover løser organisationen beskæftigelsesindsatser for det kommunale, forsikringsselskaber og pensionskasser, driver fem Særlig Tilrettelagt Ungdomsuddannelser (STU’er) foruden at være udbyder af kurser og konferencer til fagprofessionelle.
Foruden Eva Secher Mathiasen og Mette Touborg består Instituttets bestyrelse nu af:
- Formand: Tue Byskov Bøtkjær, administrerende direktør for Kuma Holding, landsformand for Hjernesagen, formand for Specialtandlægerne Sjælland
- Næstformand: Lilian Mogensen, bestyrelsesformand for Mannaz A/S og Rejsekort A/S
- Bestyrelsesmedlem: Troels Gregersen, bestyrelsesmedlem og rådgiver i Shortcut Danmark, Rejsekort A/S og KAB
- Bestyrelsesmedlem: Erik Kjersgaard Rasmussen, medarbejdervalgt
- Bestyrelsesmedlem: Mikkel Fogh Odgård, medarbejdervalgt.
- Fredag bestod Sisse Marie Welling sin første styrkeprøve: Redaktør hæfter sig særligt ved én ting
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Problemerne er så store, at selv højrefløjens vælgere kan se behovet for et huslejeloft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- København finder penge til gratis teater for børn





















