JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris

I anledning af JP/Politikens Hus' opkøb af Altinget og Mandag Morgen indstiftes Altingets Demokratipris. Prisen skal anerkende initiativer, der styrker demokratiet i Danmark, Norge og Sverige.
Altingets Demokratipris er en ny nordisk pris, der årligt gives til personer eller organisationer, som styrker demokratiet og den demokratiske deltagelse i de tre lande.
"Vi har stærke demokratier i Norden, men demokratisk deltagelse er ikke en selvfølge. Derfor ønsker vi med Altingets Demokratipris at anerkende initiativer, som bidrager til at styrke den demokratiske deltagelse i Danmark, Norge eller Sverige," siger Klaus Høeg-Hagensen, administrerende direktør i JP/Politikens Hus.
Prisen indstiftes af JP/Politikens Hus og har til formål at sætte fokus på konkrete handlinger og løsninger, der gør en positiv forskel for demokratiet i Norden.
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café
























