
Redaktionschef Cecilie Gormsen stopper på Altinget efter syv år. Hun skal være ny chefredaktør for Jysk Fynske Mediers lokaljournalistiske satsning LIV-medierne.
LIV-medierne er en samling af ti københavnske lokalmedier. Cecilie Gormsen forlader altså Altinget for at arbejde med lokaljournalistikken i Hovedstaden.
"Den nære lokaljournalistik er mindst lige så vigtig i København og på Frederiksberg, som den er i andre landsdele. Derfor ser jeg det som en meget vigtig opgave at få bredt kendskabet til LIV-medierne og deres lokaljournalistik ud til mange flere brugere. Vi skal levere kvalitetsjournalistik om alle dele af hovedstaden," siger Cecilie Gormsen til KøbenhavnLIV.
Altingets chefredaktør ærgrer sig over tabet af den mangeårige kollega men ønsker Gormsen held og lykke med de nye udfordringer:
"Jeg må tage hatten af for, at Jysk Fynske Medier har fået øje på et af de største leder-talenter i mediebranchen. Cecilie Gormsen har en meget stor del af æren for Altingets vækst de seneste år," siger Jakob Nielsen.
"Cecilie Gormsen har en meget stærkt digital forståelse, hun har et stærkt etisk og journalistisk kompas, og så er hun en fremragende personaleleder. Derfor vil hun blive savnet både fagligt og menneskeligt på Altinget, men vi siger mange tak for indsatsen og ønsker hende held og lykke med den spændende udfordring, hun nu skal tage fat på," tilføjer han.
Cecilie Gormsen har været ansat på Altinget siden 2015, hvor hun de sidste fem år har været redaktionschef med ansvar for Altingets forside og nichemedier. Hun har tidligere været ansat på Berlingske. Hun har tidligere beskæftiget sig med lokaljournalistik på Alt Om København.
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj






















