Om
Fredrik Folke
Fredrik FolkeForskningsleder hos Hovedstadens Akutberedskab får millioner fra Novo-fonden
3. maj 2024 kl. 10.00
Region Hovedstadens Akutberedskabs forskningsleder, professor Fredrik Folke, modtager en bevilling på ti millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at forske i, hvordan forbedret erkendelse af hjertestop og akut behandling kan øge chancen for succesfuld genoplivning efter hjertestop.
Det oplyser Region Hovedstadens Akutberedskab i en pressemeddelelse.
"Pludseligt hjertestop uden for hospitalet er en betydelig medicinsk og samfundsmæssig udfordring verden over, og trods mange gode initiativer er overlevelseschancerne stagneret de seneste år. I forskningsprojektet vil vi teste en kombination af nye og innovative strategier for at forbedre overlevelsen efter hjertestop," lyder det fra Fredrik Folke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Sikandar Siddique: Muslimer og minoriteter er selv skyld i endnu et tabt valg
- Se listen: 77 håndværkersvende hædret med medaljer
- Tidligere biografformand: Alternativet overdriver voldsomt, når Palads-sagen blæses op til en demokratisk krise


















