Bliv abonnent
Annonce

Hun er omsorgsfuld og en stærk leder – men i forhandlingslokalet er hun stædig og temperamentsfuld. Snart kan Sisse Marie Welling få magten i København

En kilde beskriver, at Sisse Marie Welling kan være "stædig" på en måde, hvor det kan skabe en "dårlig stemning i et forhandlingslokale".
En kilde beskriver, at Sisse Marie Welling kan være "stædig" på en måde, hvor det kan skabe en "dårlig stemning i et forhandlingslokale".Foto: Niels Ahlmann Olesen/Berlingske/Ritzau Scanpix
17. september 2025 kl. 04.00

Man kan ikke ligefrem hævde, at den konservative gruppeformand Morten Melchiors havde held i sprøjten, da han i begyndelsen af september forsøgte at få svar på et spørgsmål, der er begyndt at gå igen på Københavns Rådhus, på Christiansborg og i den danske presse:

Er SF’s Sisse Marie Welling kandidat til posten som overborgmester i København?

"Det tror jeg, der er mange derude, der gerne vil høre lidt om," lød det fra den konservative politiker under en seance i Borgerrepræsentationen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026