Endnu en skraldespand på vej: København vil affaldssortere brugte bleer

21. februar 2025 kl. 02.25
Københavnere og frederiksbergensere skal muligvis vænne sig til at have endnu en affaldsspand stående i deres gård eller lejlighed.
På et møde i teknik- og miljøudvalget mandag, skal politikerne nemlig tage stilling til, om kommunen skal indføre en ny sorteringsordning specifikt målrettet affaldet fra bleer.
Både Radikale, Enhedslisten og Socialdemokratiet, der tilsammen har flertal i Teknik- og Miljøudvalget, har før mødet erklæret sig positivt stemt overfor den model, som embedsværket har foreslået.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget

























