Bliv abonnent
Annonce
Om  
Helle Bech Madsen

Københavns Universitet ansætter ny chef for strategi, udvikling og styring

Foto: Christoffer Regild
6. marts 2025 kl. 11.28

Københavns Universitet har ansat Helle Bech Madsen til at lede kontoret for strategi, udvikling og styring.

Det skriver Helle Bech Madsen på LinkedIn.

"Jeg starter i dag som chef for et nyt kontor for Strategi, Udvikling og Styring under Rektoratets stab på Københavns Universitet," skriver hun.

Helle Bech Madsen har i knap seks år arbejdet på Københavns Universitet som chefkonsulent. Før hun kom til universitetet var hun en del af Danmarks Radio i over 15 år, herunder som leder af DR Arkiv.

Der er allerede en række spørgsmål, som kontoret for strategi, udvikling og styring skal undersøge, skriver Helle Bech Madsen.

"Hvad bevæger KU? Og hvordan sætter man retning og ledelseskraft bag nogle af bevægelserne, så strategiske ambitioner bliver til virkelighed? Dette og meget andet skal jeg og mit nye team af knalddygtige medarbejdere finde ud af sammen med gode kolleger fra vores fælles vilde og vidunderlige universitet," lyder det i opslaget.

Den nye kontorchef har en kandidat i audiovisuelle mediestudier fra Syddansk Universitet i 1999. 

 

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026