Han gik viralt og står til en plads i EU-Parlamentet. Nu anklager ung LA-profil Venstre for at føre "woke" politik

I dansk politik hører det til sjældenhederne, at udtalelser fra partifunktionærer og sekundære EU-kandidater bliver til genstand for licensbetalt tv-satire, vrede debatindlæg og dusinvis af nyhedsartikler i danske medier.
Men det var præcis, hvad der skete for 24-årige Mads Strange, der er politisk rådgiver og kandidat nummer to for Liberal Alliance ved valget til Europa-Parlamentet.
I marts gik han viralt med en video fra et radioprogram, hvor han – til de andre gæsters store forundring – argumenterer mod kvindelig værnepligt ved at sige, at kvinders æg er mere værd end mænds sæd.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget

























