
3. marts 2026 kl. 10.52
Det blev et kort visit i Brøndby Kommune for Hans Hugo Andersen, der efter tre måneder som socialchef i kommunen har fundet nyt job. Fremover skal han være direktør i den private velfærdsudbyder Lata.
Det oplyser Lata i en pressemeddelelse.
Lata driver en række tilbud som forsorgshjem, botilbud og socialpædagogisk støtte i egen bolig til voksne med psykiske og sociale udfordringer, herunder hjemløshed, misbrug og autismespektrumforstyrrelser.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget


























