Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

Socialdemokratiet står med en blodtud og enorme strategiske problemer efter tab til højre og venstre

Kommunalvalget blev nedtur på nedtur for Socialdemokratiet, der nu står i en svær strategisk position, skriver Altingets politiske kommentator.
Kommunalvalget blev nedtur på nedtur for Socialdemokratiet, der nu står i en svær strategisk position, skriver Altingets politiske kommentator.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Et nederlag til Socialdemokratiet var ventet, men dette er værre, end nogen havde forudset.

Kommunalvalget blev nedtur på nedtur på nedtur for Socialdemokraterne, der gik tilbage fra Frederikshavn, Brønderslev og Aalborg til Vallensbæk, Ishøj, og Albertslund – tilsat endnu en nedtur i København, hvor Pernille Rosenkrantz-Theil (S) viste sig helt ude af stand til at vende udviklingen.

12,7 procent af stemmerne i hovedstaden er akkurat lige så elendigt, som meningsmålingerne spåede.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026