Om
Ane Halsboe-Jørgensen
Katja Elgaard Holm
Andreas Gylling Æbelø
Ane Halsboe-Jørgensen
Katja Elgaard Holm
Andreas Gylling ÆbeløTre københavnske teatre får nye bestyrelsesmedlemmer

20. august 2022 kl. 09.54
Omkring halvdelen af bestyrelserne i Nørrebro Teater, Østerbro Teater og Betty Nansen Teatret er blevet ny- eller genudpeget for at "sikre fornyelse og inspiration til bestyrelserne i de tre teatre, som hver især yder et unikt bidrag til teaterlandskabet".
Det skriver Kulturministeriet i en pressemeddelelse.
Medlemmerne er udpeget af henholdsvis kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), Statens Kunstfond og Københavns Kommune.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget


























