Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel

Blot en uge efter, at 3F måtte afgive pladsen som landets største fagforening til den "gule" forening Det Faglige Hus, kommer der nu hjælp fra uventet sted – nemlig de økonomiske vismænd, som foreslår at gøre det billigere at være medlem af en klassisk fagforening.
For uden dem og deres overenskomster vil virksomhederne presse både lønninger og beskæftigelsen ned til skade for hele samfundsøkonomien.
Sådan lyder i hvert fald konklusionen i vismændenes halvårsrapport, hvor de har analyseret lønningerne i 1.200 industrivirksomheder de sidste 20 år.
{{toplink}}
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Hovedstaden fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Læs også
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger

























