Bliv abonnent
Annonce
Emil Sloth Andersen
svarer
Rådhuset

Hvilke skoler har indført senere mødetider?


Spørgsmål fra Rådhuset oprettes på basis af Københavns Kommunes database over de spørgsmål, der stilles af Borgerrepræsentationens medlemmer og besvares af kommunens borgmestre. Altinget tager forbehold for fejl i indholdet.

90

Hvilke og hvor mange skoler, som forvaltningen har kendskab til, har indført senere mødetider, efter Børne- og Ungdomsudvalget udarbejdede et inspirationskatalog om senere mødetider og der kom en opfordring til eksperimenter med senere mødetider fra et flertal på Københavns Rådhus?

Svar fra tirsdag den 20. januar 2026

Der er en række skoler, der i forskellig grad arbejder med senere mødetider i tidsrummet kl. 8:15-8:35. Forvaltningen har ikke en fælles registrering af de præcise mødetider for skolerne.

I område Nord er der senere mødetider på følgende skoler:
- Tagensbo Skole
- Holberg Skole
- Damhusengens Skole
- Tingbjerg Skole


I område Valby/Vesterbro/Kgs. Enghave har følgende skoler senere mødetider:
- Vesterbro Ny Skole
- Tove Ditlevsens Skole
- Ellebjerg Skole
- Skolen i Sydhavnen
- Engskolen (specialskole)

I områderne Indre By/Østerbro og Amager er der ingen skoler, som har indført senere mødetider

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026