
Signe Bøgevald (LA) kritiserer Enhedslisten for ikke at tænke langsynet, når vi ikke ønsker at plastre Indre By til med tonsvis af hoteller. Men det er tværtimod de langsigtede briller, vi har på, når vi prioriterer boliger til københavnerne over hoteller til turisterne.
I Enhedslisten drømmer vi om en by, som alle har råd til. Vi skal indføre et huslejeloft. Vi skal omdanne kontorer og loftrum til boliger. Og så skal vi bygge flere almene boliger.
Vi kan ikke udvide København til uendelighed, og derfor er det nødvendigt, at vi prioriterer i de etagemeter, som vi nu engang har – for når der bygges et hotel, ja, så kan der ikke også bygges et hjem til sygeplejersken, SOSU’en, politibetjenten eller gadefejeren. Mennesker, der lige nu er ved at blive presset ud af byen.



















