DGI og gymnasielærere i fælles opråb: Husk idræt og bevægelse på EPX'en

Charlotte Bach Thomassen
Landsformand for DGI, næstformand for Danske Spil, Madkulturen og Frivilligrådet, i bestyrelsen for TV 2 og Foreningen Folkemødet, medlem, Rådet for et Aldersvenligt Danmark
Niels Martin Vind
Formand, Gymnasieskolernes Idrætslærerforening, byrådsmedlem (V), Fredericia Kommune
Landets ungdomsuddannelser er ved at blive reformeret.
Når det sker, er det vigtigt at huske hverdagen for de unge og et særligt element i ungdomsuddannelserne. Et element, der ofte glemmes, men som fremmer både trivsel, dannelse og er et grundlag for at mestre et langt arbejdsliv og fritidsliv.
Vi taler naturligvis om at huske idræt og bevægelse i elevernes hverdag.
Centralt i regeringens udspil er, at flere unge skal kunne tage en gymnasieuddannelse blandt andet en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse.
Der lægges op til nye veje ind i et meningsfyldt arbejdsliv, mange af dem ofte også fysisk krævende jobs i for eksempel ældreplejen eller i den grønne omstilling.
Idræt og bevægelse i hverdagens faglige og sociale fællesskab er en investering. Det er en investering i trivsel på skolerne og kan bidrage til at forebygge det frafald, der i dag er for højt på erhvervsuddannelserne.
Måske kan vi også samarbejde endnu bredere på tværs af sektorer ved at gøre mere praksisfaglige og erhvervsrettede uddannelser attraktive.
Gevinst med tredobbelt bundlinje
Det er eksempelvis mekanikerlærlingen eller den kommende SOSU-assistent, der indgår i de grupper af unge, som vi ved i dag er mindst fysisk aktive. Det kan der være mange grunde til – alt fra, hvad de hver især har med fra barnsben til en travl hverdag på studierne med praktikforløb væk fra skolen.
Det er desværre ofte også de unge i de uddannelser, der med stor sandsynlighed er mindre aktive i en idrætsforening ved siden af studie og arbejdsliv.
Mere idræt, mere bevægelse og et levende idrætsfag er derfor en gevinst med en tredobbelt bundlinje. Fordi bevægelse og fællesskaber i et godt ungdomsuddannelsesliv skaber sammenhæng mellem studie, arbejde og fritidsaktiviteter.
Bevægelse og fællesskaber i et godt ungdomsuddannelsesliv skaber sammenhæng mellem studie, arbejde og fritidsaktiviteter.
Niels Martin Vind og Charlotte Bach Thomassen
Hhv. formand, Gymnasieskolernes Idrætslærerforening og formand, DGI
Ungdomsuddannelse er (ud)dannelse til et godt arbejdsliv og en byggesten til stærke fritidsfællesskaber resten af livet. Fællesskaber, der både er væsentlige for den enkelte og for samfundet.
I fagets bekendtgørelse er det et formål, at faget skal give eleverne lyst til varig idrætsdeltagelse.
Idræt og mødet med foreningerne lokalt er med til at udvikle en unik foreningskultur netop for de årgange i livet, der ofte stopper i en forening i overgange fra barn til ung.
Det er vigtigt, at alle ungdomsuddannelser giver plads til idræt og bevægelse. På den måde oplever eleverne en praksisnær undervisning og deltagelse i fællesskab væk fra computerskærme.
Så når politikerne forhandler indholdet af den foreslåede erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse EPX, så vil det være en fejl ikke at have idræt og bevægelse med på skemaet.
Ganske enkelt fordi det er en god investering i dannelse, sundhed og fællesskaber.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her er ni vigtige politiske debatter på Idrætsmødet
- Organisation: Foreningslivet risikerer at blive en skillelinje for ulighed mellem børn og unge
- ”Tak for at stille jer op og træde vande”: Sjældent har debat været så velbesøgt. Men de konkrete forslag til ny lov var få
















