Hækkeløber og sejler skal være fanebærere ved OL
24. juni 2021 kl. 11.52
Til det længe ventede OL i Tokyo til juli er det netop blevet besluttet, at hækkeløberen Sara Slott Petersen og sejleren Jonas Warrer skal være fanebærere.
Derudover er det para-taekwondo-kæmperen Lisa Gjessing og para-atletikudøveren Daniel Wagner, der er udvalgt som fanebærere til de Paralympiske Lege.
Det skriver Dansk Idrætsforbund i en pressemeddelelse.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Idræt fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt
Morten Roland Hansen55 år27. maj
Privatsekretær for kong Frederik og fondsdirektør, Kronprins Frederiks og Kronprinsesse Marys Fond
Finn Kristensen68 år27. maj
Fhv. Formand, Dansk Skoleidræt
Jim Stjerne Hansen73 år28. maj
Fhv. generalsekretær i Dansk Boldspil-Union (DBU) 1988-2013, elitefodboldspiller og anfører for Brøndby IF

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Generalsekretær: Folkesundhedsloven bør begynde i skolen
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Trods medlemsrekord og politisk opbakning stopper DGI-formand. Nu fortæller hun hvorfor
- Idrættens organisationer har ikke sat kursen, så nu driver sektoren rundt i det politiske dødvande











