4. februar 2022 kl. 15.20
Efter længere tids uro i Det Europæiske Svømmeforbund har næstformand og bestyrelsesmedlem Pia Holmen valgt at trække sig fra sine poster.
Udmeldingen lander kort tid inden starten på weekendens ekstraordinære kongres. På dagsordenen er der kun to punkter, hvoraf det ene er en afstemning om et mistillidsvotum til forbundets siddende bestyrelse og dermed Pia Holmen.
Mistillidsvotummet er et krav fra 24 medlemslande, som ønsker flere midler til talentudvikling og større økonomisk åbenhed. Generelt er den siddende bestyrelse blevet kritiseret for at være meget lukket og uigennemskuelig.
Pia Holmen blev valgt til bestyrelsen i Det Europæiske Svømmeforbund i 2020. Hun har tidligere været direktør for Dansk Svømmeunion.
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Her er idrætsaktørernes ønsker til en ny regering: "Vi aner ikke, om vi er købt eller solgt"
- Her er ni vigtige politiske debatter på Idrætsmødet














