Regeringens omstridte fængselsplaner i Kosovo rykker et skridt nærmere

SVM-regeringens planer om at placere 300 udvisningsdømte kriminelle bag pigtråd og røde murstensmure 2000 kilometer fra Danmark er nu tættere på at blive til virkelighed.
I starten af februar underskrev Kosovo nemlig den bistandsaftale, der sender 45 millioner kroner årligt fra den danske udviklingsbistand til Balkanlandet.
Bistandsaftalen er et afgørende skridt i realiseringen af fængselsprojektet, da Kosovos parlament – modsat den danske regering – har koblet de to aftaler tæt sammen og først stemmer om fængselsprojektet, når udviklingsaftalen er på plads.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Idræt kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt
Steen Vinderslev64 årI dag
Kommunaldirektør, Middelfart Kommune, formand for offentlige chefer i Djøf, hovedbestyrelsesmedlem, Djøf
Marie Hansen62 år4. juni
Direktør for Folketingets Administration
Claus Elgaard63 år4. juni
Projektleder, Tuba (Terapi og rådgivning for Unge, der er Børn af Alkohol- og stofmisbrugere), fhv. sportsvært på TV 2 og DR

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Underviser frygter for idrætsfaget på htx: Perfekt forening af naturvidenskab og det menneskelige
- Kun vanetænkning taler imod at sammenlægge Kirke- og Kulturministeriet
- Idrætsanalytiker opfordrer partier til at droppe opfindsomheden i regeringsgrundlag: Invester i "noget, der er lidt kedeligt"
- Kvinder i musikbranchen, grøn omstilling på højskoler og skolemåltider i Østafrika: Det har fondene givet penge til i maj












