Bliv abonnent
Annonce

Team Danmark-ordning gøres permanent på erhvervsuddannelserne

Fremover kan elever på erhvervsuddannelser også tage uddannelsen på den såkaldte Team Danmark-ordning.
Fremover kan elever på erhvervsuddannelser også tage uddannelsen på den såkaldte Team Danmark-ordning.Foto: Colourbox
12. maj 2021 kl. 11.30

Et overvældende flertal i Folketinget sikrer, at eliteatleter også kan læse til murer, frisør og kok med Team Danmark-støtte i ryggen.

Man gør nemlig et forsøg permanent, så elever på landets erhvervsuddannelser kan tage deres uddannelse på den såkaldte Team Danmark-ordning.

”Det skal være nemmere for elitesportsudøvere at tage en erhvervsuddannelse. Det kan være svært både at dyrke elitesport og få tid til at gennemføre en ungdomsuddannelse. Derfor er jeg glad for, at elitesportsudøvere på erhvervsuddannelserne nu får mulighed for at uddanne sig på mere realistiske vilkår,” siger børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil i en pressemeddelelse.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026