Flemming Møller Mortensen
Lasse Frimand Jensen
Thomas Kastrup-LarsenTo byrådsmedlemmer og en tidligere minister melder sig til posten som Aalborgs næste borgmester

Aalborgs borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) meldte for nylig ud, at han går af som borgmester til august.
Nu har tre S-kandidater meldt sig på banen til at overtage borgmesterkæden: byrådsmedlem og formand for den socialdemokratiske gruppe Lasse Frimand, folketingsmedlem og forhenværende minister for udviklingssamarbejde og nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen og byrådsmedlem Lisbeth Lauridsen.
Det skriver TV 2 Nord.
At stille op som borgmesterkandidat kræver 25 stilleerklæringer fra socialdemokratiske medlemmer i Aalborg Kommune. Lasse Frimand var søndag 2. april den første til at samle de krævede erklæringer og melde sit kandidatur, og han blev hurtigt efterfulgt af Lisbeth Lauridsen og Flemming Møller Mortensen.
Flemming Møller Mortensen vil dog ikke kunne overtage posten allerede til august, da han ikke sidder i kommunens byråd. Han har dog sikret sig støtter nok til at stille op som spidskandidat til borgmesterposten til næste kommunalvalg i 2025.
Med mindre andre byrådsmedlemmer samler de nødvendige erklæringer og melder sig til posten, bliver det Lasse Frimand eller Lisbeth Lauridsen, der overtager borgmesterposten til august.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Steen Vinderslev64 årI dag
Kommunaldirektør, Middelfart Kommune, formand for offentlige chefer i Djøf, hovedbestyrelsesmedlem, Djøf
Marie Hansen62 år4. juni
Direktør for Folketingets Administration
Claus Elgaard63 år4. juni
Projektleder, Tuba (Terapi og rådgivning for Unge, der er Børn af Alkohol- og stofmisbrugere), fhv. sportsvært på TV 2 og DR

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Underviser frygter for idrætsfaget på htx: Perfekt forening af naturvidenskab og det menneskelige
- Kun vanetænkning taler imod at sammenlægge Kirke- og Kulturministeriet
- Kvinder i musikbranchen, grøn omstilling på højskoler og skolemåltider i Østafrika: Det har fondene givet penge til i maj
- Idrætsanalytiker opfordrer partier til at droppe opfindsomheden i regeringsgrundlag: Invester i "noget, der er lidt kedeligt"













