Ekspert: Landbrugsaftalens økologisatsning fører til mindre animalsk produktion

27. oktober 2021 kl. 09.27
Der kommer til at være færre husdyr i den danske landbrugsproduktion i fremtiden, hvis politikerne lever op til landbrugaftalens ambition om at fordoble det økologiske areal.
Sådan lyder det nu fra Jørgen E. Olesen, der er professor og institutleder på Aarhus Universitet.
Klimaeffekten ved mere økologi kommer alene fra en mindre animalsk produktion, der også fører til en mindre landbrugsproduktion.
Jørgen E. Olesen
Professor og institutleder på Aarhus Universitet
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling











