Bliv abonnent
Annonce

EU-chef vil love Danmark hurtig løsning på fastfrysning af havvind for milliarder

I august besøgte EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, statsminister Mette Frederiksen på Marienborg for at drøfte energiprojekter i østersøområdet. Her ses de to sammen med lederne fra Litauen, Polen, Estland og Finland.
I august besøgte EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, statsminister Mette Frederiksen på Marienborg for at drøfte energiprojekter i østersøområdet. Her ses de to sammen med lederne fra Litauen, Polen, Estland og Finland.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
9. februar 2023 kl. 05.00

BRUXELLES: Når Mette Frederiksen (S) i forbindelse med et EU-topmøde torsdag tager en sag af afgørende vigtighed for Danmark op med Ursula von der Leyen, kan statsministeren regne med opbakning til en hasteløsning.

Ifølge Altingets oplysninger arbejder EU-Kommissionen allerede på flere modeller, som i løbet af få dage kan føre til en ny ordning for etablering af havvindmølleparker i danske farvande. En ordning, som kan blive dyrere for energiselskaberne, men bedre for den danske statskasse.

Vi har behov for den havvind, så det er ikke noget, hverken vi fra dansk side eller EU i mine øjne skal bruge lang tid på.

Mette Frederiksen (S)
Statsminister

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026