Landbruget siger, at CO2-afgift vil få danskerne til at skifte dansk kød ud med udenlandsk. Nu skyder eksperter argumentet ned

6. december 2023 kl. 04.00
Når dansk kød bliver dyrere i køledisken, reagerer de danske forbrugere ikke ved at købe udenlandsk kød i stedet.
Der er dermed heller ikke grund til at frygte, at drivhusgasudledningerne fra danskernes kødforbrug skubbes til andre lande, hvis en CO2-afgift på landbruget fører til højere kødpriser.
Højere priser på dansk kød vil kun i meget begrænset omfang få danske forbrugere til at købe udenlandsk kød i stedet.
Lars Gårn Hansen
Miljøøkonomisk vismand
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling











