
Når man 1. maj svinger forbi Fælledparken med en kølig pilsner, kan man passende fundere over, hvor arbejderne egentlig er blevet af. For de er i hvert fald ikke i Folketinget.
Selvom faglærte og ufaglærte arbejdere stadig udgør den største vælgergruppe i landet, er der færre arbejdere end nogensinde i det nyvalgte folketing.
Kun 12 procent er faglærte eller ufaglærte arbejdere, fremgår det af en undersøgelse fra Danske Erhvervsskoler og Gymnasier. I befolkningen som sådan er andelen 55 procent. Helt modsat er det med andelen af akademikere, der nu udgør over halvdelen af Folketinget.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster


























