
6. marts 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I Danmark vedtog man for nogle år siden en hjemløsereform, der havde til formål at få hjemløse hurtigere i bolig.
Hjemløses ophold på et herberg skulle være så kort som muligt. Og den støtte, der blev givet på herberget, skulle i stedet følge med ud i boligen for at sikre, at borgeren kunne klare sig og ikke røg tilbage i hjemløshed.
Reformen lød god og nødvendig. Og tilmed fulgte der penge med til at skaffe flere betalbare boliger – eller billige boliger – for nu at bruge en mere mundret betegnelse. 4000 i alt var planen.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal



























