Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Niels Frid-Nielsen

2026 bliver skæbnesvangert for kulturlivet og dets minister

Mange ting skal falde i hak for at 2026 ebber ud til Engel-Schmidts fordel, skriver kulturkommentator Niels Frid-Nielsen.
Mange ting skal falde i hak for at 2026 ebber ud til Engel-Schmidts fordel, skriver kulturkommentator Niels Frid-Nielsen.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
5. januar 2026 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Det var det år, da der gik demokratur i demokratiet, og da kandidaterne til kommunalvalget opdagede, at der snart sagt ikke var flere lokale medier tilbage, hvor de kunne kommunikere med deres vælgere.

Det var det år, da bibliotekarerne frygtede, at de blev vor tids typografer, altså fortid, fordi byrådspolitikere over hele landet lukkede den ene biblioteksfilial efter den anden.

Da Trivselskommissionen ville forbyde børn under 13 år at bruge mobiltelefoner på skoler, fritidshjem og derhjemme. Da regeringen tilsluttede sig ideen, kom der en hel skole- og kulturdebat ud af det, men danske børn og unge er fortsat mere på mobilen, end mange voksne synes om.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026