Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Holger K. Nielsen

Scherfigs oldebarn minder os om et mørkt kapitel, men tilføjer ikke meget nyt til historien om de danske kommunister

Der er ikke særlig meget nyt i at få bekræftet, at kommunisterne fik en skandaløs behandling, skriver Holger K. Nielsen.
Der er ikke særlig meget nyt i at få bekræftet, at kommunisterne fik en skandaløs behandling, skriver Holger K. Nielsen.Foto: Pedersen Peer/Ritzau Scanpix
12. september 2025 kl. 02.00

Kommunistforfølgelsen 1941
Albert Scherfig
Forlaget Fanefjord, 162 sider. Udkom 22. juni 2025.

 

22. Juni 1941 om morgenen arresterede det danske politi flere hundrede medlemmer af Danmarks kommunistiske Parti.

Anledningen var, at alliancen mellem det kommunistiske Sovjetunionen og det nazistiske Tyskland var brudt sammen med den konsekvens, at Tyskland havde indledt et militært angreb på Sovjetunionen.

LogoKultur
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026