
17. marts 2025 kl. 05.00

Hastetilfælde
Thomas Korsgaard
Essaysamling, udgivet 28. februar 2025, Lindhardt og Ringhof
Igennem et efterhånden langt stykke tid har der været megen snak om den såkaldte læsekrise.
Ja, ligefrem det påståede læsehad, der hersker blandt børn og unge i Danmark. Det giver mening, at det er noget, vi bekymrer os om som samfund, og det gør både politikere, uddannelsesforskere, skolelærer og bare almindelige forældre, der ønsker sig, at deres børn får lov at opleve litteraturens mange glæder, da også.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret




















