Altinget erfarer: Odense-borgmester står til at blive ny næstformand i KL

Det står til at blive en fynbo, der skal være ny næstformand i kommunernes landsforening, KL. Det erfarer Altinget onsdag eftermiddag.
Onsdag meddelte Herlev-borgmester Thomas Gyldal Petersen (S), at han ved årsskiftet stopper som borgmester og forlader politik.
Det betyder samtidig et farvel til den rolle som næstformand for KL, han for knap en måned siden overtog fra Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S), der ligeledes med kort varsel valgte at stoppe som borgmester og lokalpolitiker.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026



















