Bliv abonnent
Annonce

Berlingske skal ikke længere stå bag Radio24syv

Jørgen Ramskov er mulig bestyrelsesformand for Radio24syv, hvis radioen vinder sendetilladelsen.
Jørgen Ramskov er mulig bestyrelsesformand for Radio24syv, hvis radioen vinder sendetilladelsen.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
16. september 2019 kl. 17.27

Berlingske Media skal ikke længere være medejere af Radio24syv. Det står klart, efter at radioens daglige ledelse har besluttet at søge sendetilladelsen alene. Det skriver kanalen i en pressemeddelelse.

Beslutningen sker blandt andet for at samle radioens kræfter i ét hus og opnå ”større behændighed” i forhold til radioens nye fokus.

”Vi har været utroligt glade for samarbejdet med Berlingske Media igennem de første otte år. Men nu er radioen klar til at stå på egne ben med en inhouse ejerkreds, som også inddrager dens kreative kræfter," udtaler den måske kommende direktør for radiokanalen, Jakob Kvist.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026