Børn og unge skal i fokus i nye kulturaftaler med kommunerne

10. februar 2021 kl. 16.15
Børn og unge er "den helt centrale nøgle" til udviklingen af fremtidens kulturliv.
Derfor er netop de yngste generationer i fokus i 12 nye kulturaftaler i 73 kommuner, der netop er blevet indgået, lyder det fra kulturminister Joy Mogensen (S).
"Med de nye aftaler styrker staten og kommunerne sammen børn og unges aktive deltagelse i kulturlivet. Det er for mig den helt centrale nøgle til at udvikle fremtidens kulturliv. Samtidig er lokalt engagement og frihed til nytænkning hjørnesten i konceptet og nøglen til aftalernes succes," udtaler ministeren i en pressemeddelelse.
Staten og kommunerne styrker sammen børn og unges aktive deltagelse i kulturlivet. Det er for mig den helt centrale nøgle til at udvikle fremtidens kulturliv.
Joy Mogensen (S)
Kulturminister
En kulturaftale er en frivillig aftale, som kulturministeren kan indgå med én eller flere kommuner. Aftalerne indeholder en række tiltag for at sætte fokus på bestemte områder.
De netop indgåede aftaler indeholder 29 indsatsområder og utallige projekter for at sætte fokus på børn, unge og kultur. Tre ud af fire af landets kommuner er gået sammen i 12 såkaldte kulturregioner og har takket ja til at være med i aftalerne, der strækker sig frem til 2024.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret


















