Karen Edelmann Keinicke, der siden 2019 har været Det Nordjyske Mediehus' journalistiske chefredaktør, har meddelt sin afgang.
Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.
Keinicke begrunder sin opsigelse med at mediehuset ikke længere kunne tilbyde hende stillingen som chefredaktør, hvilket hun har taget konsekvensen af.
"Det har været en ære og en kæmpe fornøjelse at arbejde for at lave den bedst mulige journalistik til nordjyderne. Jeg kan ærligt ikke komme i tanker om noget mere meningsfuldt at bruge tiden på,", skriver Karen Edelmann Keinicke og fortsætter
"Nu skal jeg finde ud af, hvem jeg er uden dem. Jeg ved det ikke endnu, men mon ikke min fremtid byder på ledelse og/eller medier".
Karen Edelmann Keinicke har en bachelorgrad i journalistik fra Syddansk Universitet. I sin tid hos Det Nordjyske Mediehus har Keinicke været vært, redaktører og de sidste år chefredaktør.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham



















