Chefredaktør skifter til journalist på Djøfbladet
Den første januar vil den nuværende chefredaktør på Djøfbladet møde op på sin arbejdsplads som journalist.
Redaktørhatten vil være lagt på hylden, og i stedet vil Linda Overgaard sige "goddag til et friere og mere kreativt arbejdsliv", fortæller hun selv på Twitter, hvor hun offentliggør sit jobskifte.
"Tak til Djøf for at sige ja til dette karriereskift, som jeg glæder mig rigtig meget til," skriver den kommende journalist.
Linda Overgaard blev ansat som Djøfbladets chefredaktør i 2016 og kom fra en stilling som erhvervsredaktør på Berlingske, som hun bestred i syv år fra 2008-2015.
Hun har været redaktionschef hos DR i flere omgange og været chefredaktør for magasinet Penge og Privatøkonomi, som bliver udgivet af Bonnier Publications.
Faktisk har Linda Overgaard en cand.jur. fra Aarhus Universitet, men er også uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
JOBNYT: Farvel til redaktørjobbet - og goddag til et friere og mere kreativt arbejdsliv som skrivende journalist på Djøfbladet fra 1.1.2019. Tak til Djøf for at sige ja til dette karriereskift, som jeg glæder mig rigtig meget til. #jobnyt
— Linda Overgaard (@lindaovergaard) 10. oktober 2018
Djøfbladets redaktion består af en chefredaktør, redaktionschef, digital redaktør, fire journalister og en bladsekretær.
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog














