Danmark sætter udviklingsstøtte til palæstinenserne på pause

Danmarks udviklingsstøtte til palæstinenserne bliver i den kommende tid sat på pause.
Det skriver Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.
Beslutningen kommer som følge af den militante palæstinensiske gruppe Hamas' angreb på Israel, fortæller udviklingsminister Dan Jørgensen (S).
"Efter en så alvorlig aggression og de terrorhandlinger, som Hamas har udsat Israel for, er der behov for at stoppe op, så vi kan være helt sikre på at den støtte, vi udbetaler, går til de rigtige mennesker og projekter. Derfor er denne pause i udbetalingerne nødvendig," siger Dan Jørgensen i pressemeddelelsen.
72 millioner kroner sat på pause
Danmark har afsat i alt 450 millioner kroner i bistand til palæstinenserne fra 2021 til og med 2025, og alene i 2023 var den samlede bistand fra Danmark planlagt til at være 235,5 millioner kroner.
Det var planlagt at udbetale omkring 94 millioner kroner til palæstinenserne under et bilateralt landeprogram, og her mangler der stadig at blive udbetalt 72 millioner kroner under programmet. Det er den støtte, som Danmark nu sætter på pause. Almindelig nødhjælp, som sikrer palæstinenseres basale behov, vil ikke blive stoppet.
Man vil nu gennemgå støtten for at sikre sig, at danske midler ikke bliver misbrugt og indirekte støtter terrororganisationer, som angriber Israel, lyder det i Udenrigsministeriets pressemeddelelse. Gennemgangen omfatter den nuværende støtte til en række civilorganisationer, infrastrukturprojekter, landbrugsprojekter og lignende.
EU kigger milliardbistand efter i sømmene
I EU kigger man lige nu på de mange milliarder kroner, som Unionen årligt sender til palæstinenserne. Det oplyste EU-Kommissionen i en pressemeddelelse mandag aften.
Formålet er at sikre, at ingen EU-midler "indirekte bidrager til, at terrororganisationer kan udføre angreb mod Israel", lyder det.
Der er dog ikke truffet en beslutning om at standse udbetalingerne endnu.
Danmark giver ikke selv direkte støtte til Det Palæstinensiske Selvstyre, der kontrollerer Vestbredden, mens Hamas styrer Gazastriben. Derfor vil gennemgangen af danske midler ske i samarbejde med blandt andre EU, skriver DR.
Sent tirsdag eftermiddag mødes EU-landenes 27 udenrigsministre for at drøfte spørgsmålet.
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel















