Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”

23. april 2026 kl. 05.00
Med skiftet på ordførerposterne i Danmarksdemokraterne skærpes partiets kulturpolitiske fokus på lokalt foreningsliv og magtkritisk journalistik.
Sådan siger Susie Jessen, der er ny medie- og kulturordfører og desuden fortsætter som politisk ordfører.
”Hverdagskulturen skal styrkes. Det gælder alt fra foreningslivet, hvor børnene dyrker deres fritidsinteresser, og som ikke må sande til i bureaukrati. Det gælder de lokale markeder og årlige festuger,” siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles



















