Danmarkshistorierne får nyt liv i 2017

12. maj 2016 kl. 04.30
Det styrker vores fællesskab, og for Nordea-fonden er fællesskabet nøglen til gode liv.
Mogens Hugo
Bestyrelsesformand i Nordea-fonden
DR, Nationalmuseet, Slots- og Kulturstyrelsen og en række museer over hele landet går nu sammen om at formidle Danmarks historier på ny.
Det sker igennem det store landsdækkende projekt ”Historier om Danmark”, som skal kunne "ses, høres og mærkes" i hele landet.
Nordea-fonden er gået ind i projektet med et økonomisk bidrag på 14,8 mio. kr.
Samarbejdet indebærer blandt andet, at DR – som en del af en lang række formidlingsinitiativer – næste år blænder op for 12 søndagsprogrammer med titlen ”Historien om Danmark” – mens det yngre publikum på DR ULTRA kan se "Venner fra fremtiden.’
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet















