Dansk Erhverv og kulturaktører om momslovgivning: Vi håber, at skatteministeren trækker i håndbremsen

Morten Langager, Ole Dreyer m.fl.
Se alle afsendere i faktaboksen længere nede i artiklen
Som et lyn fra en klar himmel fremsatte skatteministeren for to uger siden et lovforslag, som på markant vis ændrer den måde, som erhvervslivet hidtil har betalt for ophavsrettigheder.
Man skulle så tro, at en så markant lov har været igennem i lang høringsfase, hvor alle konsekvenser for erhvervslivet bliver belyst. Men nej.
Med argumentet om, at det er et krav fra Europa-Kommissionen, at der bliver indført moms på rettighedsbetaling – den såkaldte kunstnermoms – forsøger man fra regeringens side at haste en lov gennem Folketinget.
Vi håber, at skatteministeren selv trækker i håndbremsen, eller at Folketinget siger, at det er en ommer.
Morten Langager, Ole Dreyer m.fl.
Se alle afsendere i faktaboksen
Men os bekendt er det ikke et krav, som EU har rejst over for den danske regering, og Kommissionen har i stedet for tilkendegivet, at det alene er et politisk spørgsmål, hvorvidt Danmark vil indføre moms.
Med loven bliver for eksempel tv-pakkerne dyrere, og det vil desværre betyde, at nogle danskere vil vælge tv-pakken fra. Hvilket igen betyder, at der vil være mindre efterspørgsel på produktionen af dansk kvalitetsindhold.
Minister bør trække i håndbremsen
Lovforslaget betyder, at it-systemer skal ændres, der skal etableres administrative procedurer i virksomhederne og kunstnerorganisationer, ligesom prisstigninger skal varsles over for forskellige kundegrupper. Og dette er blot nogle af konsekvenserne, og når lovforslaget end ikke kommer i høring, kender vi faktisk ikke alle konsekvenserne af loven.
Loven hastes igennem, og da momsforpligtigelsen ikke kan rulles tilbage, når den først er vedtaget, så får loven konsekvenser fra nu af og i al fremtid.
Vi håber derfor, at skatteministeren selv trækker i håndbremsen, eller at Folketinget siger, at det er en ommer, så vi både kan få klarlagt, om der overhovedet er behov for denne lov, og at vi får belyst alle konsekvenserne af denne lov.
For et så markant lovforslag bør sendes i høring, og virksomhederne bør have en rimelig frist til at kunne indstille sig på en lov.
Indlægget er skrevet af:
- Morten Langager, direktør, Dansk Erhverv
- Ole Dreyer, bestyrelsesleder, Musikforlæggerne
- Anders Kristian Rasch, adm. dir., Copydan Tekst & Node
- Ib Konrad Jensen, kommunikationsdirektør, Danske Mediedistributører
- Søren Birksø Sørensen, sekretariatschef, Forenede Danske Antenneanlæg
- Jon James, CEO, Nuuday
- Jacob Graff Hedebrink, adm. dir., Copydan Verdens TV
- Anna Porse Nielsen, direktør, Producentforeningen
- Gorm Arildsen, direktør, KODA
- Ulf Lund, CEO, Kundeselskabet Norlys
- Christine Bødtcher-Hansen, Danske Forlag
- Lars Bo Jeppesen, CEO, Viaplay Denmark
Artiklen var skrevet af
Morten Langager, Ole Dreyer m.fl.
Se alle afsendere i faktaboksen længere nede i artiklen
Omtalte personer
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham


















