Fra årsskiftet skifter Tina Splidsboel sit job som presserådgiver i IDA ud med en stilling som pressechef i DM.
Det skriver Tina Splidsboel på LinkedIn.
”Nu glæder jeg mig til det nye år, hvor jeg skal i gang med at sætte rammen for pressearbejdet på væsentlige samfundsdagsordener som uddannelse, forskning, ligestilling, dagpenge og fremtidens arbejdsmarked. Det bliver helt sikkert lærerigt, udfordrende men også hamrende sjovt, er jeg sikker på,” skriver Tina Splidsboel på LinkedIn.
Før Tina Splidsboel kom til IDA, arbejde hun som journalist. Hun har været journalist, redaktør og vært for Danmarks Radio, hvor hun har været tilknyttet programmer som ’Vi ses hos Clement’, ’P1 Orientering’, ’Debatten’ og ’P1 Debat’. Hun har også arbejdet som journalist for Dagbladet Information og TV 2-programmet ’Go’ morgen Danmark’. Hun har desuden været klummeskribent for Femina og underviser på Cevea.
Omtalte personer
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Mindeord om Allis Helleland: "En ukuelig ildsjæl og en modig fornyer"















