Dansk Svømmeunion har fået ny bestyrelse. Det skriver unionen i en pressemeddelelse.
Den nye bestyrelses ledes af Pia M. Johansen, der er valgt til bestyrelsesformand.
Allerede dagen efter valget ringede den nyvalgte formand til unionens tidligere direktør Pia Holmen. Den nye formand bad Pia Holmen trække sig fra sin post som vicepræsident i det europæiske svømmeforbund (LEN). Det skriver Ekstra-Bladet.
Formand Pia M. Johansen forklarer til avisen:
"Vi havde Pia Holmens post som vicepræsident i LEN oppe som et punkt på bestyrelsesmødet. Der var enighed om, at der ikke var sammenhæng mellem sidste års afskedigelse af Pia Holmen som en konsekvens af Kammeradvokatens rapport og samtidig mene, at hun skulle repræsentere dansk svømning i udlandet. Det synspunkt bakker alle i bestyrelsen op om," siger Pia M. Johansen til Ekstra-Bladet.
Episoden illustrerer den urolige periode, som dansk svømning har befundet sig i de seneste år. Tidligere og nuværende elitesvømmere har blandt andet kritiseret træningsforholdene, hvor svømmere for eksempel er blevet bedt om at veje sig foran hinanden. Ifølge en nylig undersøgelse foregår de kritisable forhold stadig, skriver DR.
Pia Holmen trak sig fra direktørposten i Dansk Svømmeunion i februar 2020. I november 2020 blev hun udpeget til topposten i LEN.
Tidligere bestyrelsesformand i Dansk Svømmeunion Lars Jørgensen trak sig fra posten i februar 2021 efter et mistillidsvotum.
Merete Riisager, tidligere undervisningsminister og MF for Liberal Alliance, er direktør i Dansk Svømmeunion.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Danske Medier: Her er tre tiltag, der kan sikre medier og kulturlivet mod at blive udnyttet af kunstig intelligens
- København finder penge til gratis teater for børn



















