Stemmerne er talt op: Sådan endte EP-valget 2019
![SF og partiets spidskandidat Margrete Auken endte som en af valgets helt store vindere. [Foto: Arthur J. Cammelbeeck]](https://www.altinget.dk/cdn-cgi/image/fit=crop,w=2048,f=jpeg,q=80/https://legacy.altinget.dk/images/article/183117/55536.jpg)
27. maj 2019 kl. 04.00
Et rekordhøjt antal stemmer er talt op, og der kan nu gøres status på europaparlamentsvalget 2019 i Danmark og resten af Europa.
I Danmark er valgets helt store vinder Venstre, der i forhold til sidste valg fordobler antallet af mandater i Europa-Parlamentet fra to til fire. Ét af de fire mandater er dog det såkaldte 14. mandat, som først vil træde i kraft, når Storbritannien forlader EU.
Partiet har fået 23,5 procent af stemmerne og opnået en fremgang på 6,8 procentpoint, der også er den største procentvise fremgang på tværs af partierne.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Kultur fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel

















