Direktør i Nordea-fonden: Museer skal tænke nyt for at få penge

28. februar 2019 kl. 03.50
Få os dog for dælen ud i landskaberne i stedet for at lade os stå indenfor og kigge på malerierne.
Henrik Lehmann Andersen
Direktør, Nordea-fonden
”Vi skal have flere danskere ud under blå himmel, så vi kan få flere naturoplevelser ind i hverdagen.”
Det er en af pointerne i en nye strategi for Nordea-fonden, der årligt uddeler lidt over 100 millioner kroner til kulturområdet.
Ifølge Nordea-fondens direktør, Henrik Lehmann Andersen, kommer den nye strategi også til at få betydning for kulturinstitutionerne, hvis de fortsat vil gøre sig forhåbninger om fondsmidler.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Elsebeth Gerner: Kultur skal spille en central rolle i fremtidens velfærdspolitik















