Direktør og formand skifter plads på Altinget

Altinget.dk oplever stor trafikvækst med nu over 1,5 millioner månedlige sidevisninger.
Altinget.se startede i Stockholm i 2014 og udgiver 7 netaviser, nu med kontor i Riksdagen.
Grønbechs Hotel i folkemødebyen Allinge blev erhvervet i 2014.
Mandag Morgen kom til i december 2016. Selskabet udgiver et ugebrev og mm.dk samt driver en tænketank, der laver rapporter og projekter.
Udvikling i koncernens beskæftigede (årsværk opgjort i maj): 2015: 51. 2016: 62. 2017: 112.
1. juli 2017 stopper Rasmus Nielsen som adm. direktør for Altinget og bliver i stedet bestyrelsesformand for koncernen. Samme dag bliver Per Mikael Jensen, i dag bestyrelsesformand, i stedet koncernchef og adm. chefredaktør for virksomheden, som omfatter Altinget i Danmark og Sverige, Mandag Morgen samt Grønbechs Hotel i Allinge.
"Efter 17 års opbygning og dagligt driftsansvar ønsker jeg som bestyrelsesformand at koncentrere mig om strategi og forretningsudvikling - bl.a. internationalt. Organisationer har ad åre godt af nye gener. Vi står foran fortsat kraftig vækst i et omskifteligt og svært marked," siger Rasmus Nielsen og fortsætter:
"Det kræver en dygtig og operationel daglig ledelse, som bestyrelsen og jeg med glæde betror Per Mikael Jensen. Han kender fra vores hidtidige tætte samarbejde selskaberne i alle detaljer og har vist sans for at udvikle og eksekvere i rette tid. Dertil kommer hans mangeårige publicistiske og kommercielle baggrund og resultater internationalt i avis- og tv-branchen."
Indsigt
Charlotte Korsager Winther60 årI dag
Kommunikationschef, Villum Fonden og Velux Fonden
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Preben Kjær85 årI dag
Fhv. direktør i Dansk Automobilhandlerforening og informationschef, SAS, fhv. kommunikationsrådgiver

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel

















