Tidligere trafikminister og medstifter af Centrum-Demokraterne, Arne Melchior, er død i en alder af 91 år, oplyser familien.
I 1973 forlod Arne Melchior Socialdemokratiet for i stedet sammen med Erhard Jakobsen at danne et nyt parti, Centrum-Demokraterne. Arne Melchior var trafikminister fra 1982-1986 og siden minister for kommunikation og turisme fra 1993-1994. Derudover har Arne Melchior været formand for Udenrigspolitisk Nævn.
Arne Melchior var formand for Dansk Zionistforbund 1975-1979 og for Turismens Fællesråd 1987-1993.
I 2014 holdt han i fin, glad og som altid velklædt form sin 90 års fødselsdag i synagogen i Krystalgade i København, hvor der var et betydeligt fremmøde fra især det jødiske samfund, men også enkelte gamle politiske venner var mødt frem for at hædre samfundspersonligheden.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
















