DSU-formand revser kulturinstitutioner for at håne ministerens musiksmag. Men har de gjort det?

11. maj 2020 kl. 12.30
Der er ikke nogen, der vil diskutere indhold i dansk kulturpolitik, medmindre det handler om at få flere penge. Det vil sige, at det er sådan noget fnidder her, der fylder, når vi diskuterer kultur.
Frederik Vad Nielsen
Formand, DSU
[Denne artikel er lånt fra vores søstermedie Tjekdet]
“I stedet for at håne kulturministerens musiksmag, så spil jer selv på banen,” skriver forbundsformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom (DSU) Frederik Vad Nielsen i et indlæg hos Netavisen Pio.
Afsættet for DSU-formandens opsang til danske kulturinstitutioner skal findes i et interview, kulturminister Joy Mogensen har givet til musikmediet Gaffa. Her får ministeren spørgsmålet “Hvad er dit yndlingsalbum?”:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
- Lill Rastad Bjørst50 år
I dag
Forskningsleder, Green Societies, Lektor og forskningsgruppeleder, Aalborg Universitet, Associeret professor, AAU Arctic
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
Lars Eskesen80 årI dag
Fhv. formand, Nordea Invest, fhv. direktør, SDS, fhv. formand, Danmarks Sparekasseforening, fhv. næstformand, Arken

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
















