DSU-formand revser kulturinstitutioner for at håne ministerens musiksmag. Men har de gjort det?

11. maj 2020 kl. 12.30
Der er ikke nogen, der vil diskutere indhold i dansk kulturpolitik, medmindre det handler om at få flere penge. Det vil sige, at det er sådan noget fnidder her, der fylder, når vi diskuterer kultur.
Frederik Vad Nielsen
Formand, DSU
[Denne artikel er lånt fra vores søstermedie Tjekdet]
“I stedet for at håne kulturministerens musiksmag, så spil jer selv på banen,” skriver forbundsformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom (DSU) Frederik Vad Nielsen i et indlæg hos Netavisen Pio.
Afsættet for DSU-formandens opsang til danske kulturinstitutioner skal findes i et interview, kulturminister Joy Mogensen har givet til musikmediet Gaffa. Her får ministeren spørgsmålet “Hvad er dit yndlingsalbum?”:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Problemerne i kulturlivet forsvandt ikke med #MeToo. De har bare skiftet ham















