Fake news og biased news udfordrer de traditionelle medier og truer for mange den demokratiske samtale – men hvor slemt står det egentlig til?
Hvad skal man stille op for at forsvare journalistikkens troværdighed og beskytte det offentlige rum mod at blive forurenet med falske historier?
Og kan man slå ned på fake news uden at gøre vold på ytringsfriheden?
Det er nogle af de spørgsmål, som Pierre Collignon ifølge SDU selv vil undersøge, når han fra august og et halvt år frem bliver en fast del af Center for Journalistik ved SDU.
"Troen på den journalistiske metode og troværdighed er under angreb fra flere kanter i disse år, og jeg håber, at vi med dette projekt kan kvalificere debatten om både tillidskrisen for traditionelle medier, fremkomsten af fake news og sociale mediers ansvar," siger Pierre Collignon i en pressemeddelelse fra SDU.
Christian Jensen, formand for Styrelsen ved Center for Journalistik og til daglig chefredaktør for Politiken, siger om tildelingen af fellowshippet for 2017/18 til Pierre Collignon:
"Fake news og biased news kan få store skadelige konsekvenser for tilliden til såvel den journalistiske faglighed som etablerede medier generelt. Derfor er det vigtigt, at vi hurtigt kommer til at forstå mekanismerne bag. Med sin baggrund som chefredaktør på Jyllands-Posten har Pierre Collignon de helt rette forudsætninger for at gøre dette vigtige stykke arbejde for såvel kvalitetsjournalistikken som kvaliteten i den demokratiske samtale," siger Christian Jensen.
Pierre Collignon er den tolvte fellow ved journalistuddannelserne i Odense. De tidligere modtagere er: Jens Olaf Jersild (2006), Mette Davidsen-Nielsen (2007), Per Knudsen (2008), Jakob Elkjær (2009), Jesper Tynell (2010), Kurt Westh Nielsen (2011), Charlotte Aagaard (2012), Pernille Tranberg (2013), Nikolai Thyssen (2014), Aslak Gottlieb (2015) og Jan Birkemose (2016).
Indsigt
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
Cathrine Widunok Wichmand37 årI dag
Partner, Podland, blogger, fhv. radiovært, P3

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles


















