Bliv abonnent
Annonce

Flere profiler på kulturområdet forlader Folketinget: Se listen her

Pia Kjærsgaard, Sofie Carsten Nielsen og Jakob Ellemann-Jensen er nogle af dem, som blev valgt ved sidste folketingsvalg, men som enten har forladt Folketinget eller gør det ved det kommende valg. (Arkivfoto)
Pia Kjærsgaard, Sofie Carsten Nielsen og Jakob Ellemann-Jensen er nogle af dem, som blev valgt ved sidste folketingsvalg, men som enten har forladt Folketinget eller gør det ved det kommende valg. (Arkivfoto)Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
27. februar 2026 kl. 02.00

Mette Frederiksen har udskrevet folketingsvalg den 24. marts.

For en række af Christiansborgs kulturpolitikere bliver det enten et forsøg på genvalg – eller et definitivt farvel til Folketinget.

Her får du overblikket over, hvem der genopstiller, hvem der er i tvivl – og hvem der allerede har takket af.

LogoKultur
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026